W sezonie wegetacyjnym 2022/2023 prowadzone były doświadczenia polowe na terenie gospodarstwa rolnego Tomasza Kuchty na tarnobrzeskim osiedlu Sobów. W celu ich realizacji wykorzystano:

  • w uprawie rzepaku nawozy: Tarnogran R i Siarczan magnezu z mikroelementami,
  • w uprawie pszenicy ozimej nawozy: Tarnogran i Wap Mag,
  • w uprawie kukurydzy nawozy: Tarnogran K i Superfosfat prosty granulowany,
  • w uprawie grochu nawóz: Tarnogran,
  • w uprawie słonecznika nawóz: Tarnogran 21.

Wyznacznikiem wysiania nawozu, zabiegów agrotechnicznych oraz zbioru plonów okazały się czynniki atmosferyczne. Przykładowo dla uprawy rzepaku ozimego:

Przebieg pogody do końca jesiennego sezonu wegetacyjnego był korzystny – nie brakowało ani opadów deszczu, ani ciepła, dlatego też rzepak wszedł w okres spoczynku zimowego w fazie 8-12 zdrowych liści, niewykazujących objawów niedoboru któregokolwiek ze składników. Dalszy przebieg pogody był bardzo korzystny dla plantacji rzepaku – występowały zaledwie chwilowe niedobory opadów, co w przypadku głęboko korzeniących się roślin rzepaku nie miało większego znaczenia dla późniejszego plonu. Już pod koniec wegetacji plantację nawiedził niewielki grad, jednak straty nim spowodowane były niewielkie. Ostatecznie po zbiorze okazało się, iż średni plon z plantacji nawożonej nawozem Tarnogran R z borem oraz Siarczanem Magnezu wyniósł prawie 4,5 t/ha, co należy uznać za bardzo wysoki plon.

Zaobserwowano korzystny wpływ zastosowanych nawozów na poszczególne uprawy, na ich odżywczość, wzrost i plonowanie. Uznano także, że bardzo dobrym rozwiązaniem w nawożeniu roślin uprawnych jest wykorzystanie produktów w których składzie oprócz standardowych składników jak: azot, fosfor i potas są inne takie jak przykładowo: bor, cynk, wapń, magnez i siarka.

Wdrożył: Paweł Heczko © 2024. All rights reserved.

pl_PLPolish