Wapnowanie za pomocą ciągnika i przyczepy
Wapnowanie jest niezwykle ważnym zabiegiem w rolnictwie.

Wapnowanie, to zabieg, który w dobie wysokich cen nawozów sztucznych zyskuje na znaczeniu. Nic dziwnego, przynosi on szereg korzyści dla poprawy stanu gleby. Jak prawidłowo zaplanować wapnowanie, kiedy je przeprowadzić oraz jakie wapno wybrać?

Dlaczego wapnowanie jest tak ważne w rolnictwie?

Wśród zalet wapnowania w pierwszej kolejności na ogół bez zastanowienia wskazujemy uregulowanie odczynu gleby. Jak się jednak okazuje, zabieg ten może także wspomóc rozkład resztek pożniwnych.
Warto w tym miejscu wspomnieć, że w warunkach zakwaszonej gleby dostarczone składniki pokarmowe z nawozów mogą nie być optymalnie wykorzystywane, co przy aktualnych ich cenach jest ogromną stratą finansową.

Należy także pamiętać, że odczyn pH gleby spada wraz ze stosowaniem nawożenia azotowego, dlatego też dobrą praktyką jest cykliczne wykonywanie badań glebowych oraz stosowanie wapna w celu ustabilizowania pH na właściwym poziomie.

Kiedy zastosować wapno na polu?

Najczęściej zalecanym terminem stosowania wapna jest jego rozsiew tuż po zbiorze roślin, a więc wprost na ściernisko. Takie rozwiązanie pozwala na odpowiednie wymieszanie wapna z glebą w toku dalszych uprawek, jak również wpływa na poprawę i przyspieszenie rozkładu resztek pożniwnych.

Pamiętajmy również, że zabiegu wapnowania nie powinniśmy łączyć z nawożeniem zarówno wieloskładnikowym, jak i azotowym. Pomiędzy tymi zabiegami najlepiej odczekać kilka tygodni, aby mieć pewność że nie wyrządzimy glebie więcej strat niż korzyści.

Wapnowanie. Jakie wapno stosować?

W kwestii wyboru odpowiedniego wapna musimy sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie: czy wybierzemy wapno sypkie, czy też granulowane. To pierwsze będzie sporo tańsze, jednak jego wysiew będzie możliwy jedynie rozsiewaczami do wapna, którymi nie każdy dysponuje.

Wapno granulowane ma tę zaletę, że możemy je wysiać także za pomocą rozsiewacza do nawozu, a więc na ogół za pomocą maszyny, którą każdy rolnik posiada w swoim gospodarstwie.

Za wapnem sypkim przemawia stosowanie go w warunkach, gdzie nasze pola charakteryzują się niskim pH, a więc gdy powinniśmy zastosować wyższą jego dawkę. Z kolei gdy posiadane przez nas pola mają na ogół uregulowane pH, wówczas w celu jego podtrzymania można rozważyć cykliczne stosowanie drobnych dawek wapna granulowanego.

W tym kontekście ciekawą propozycją są produkty Wap Mag oraz Wap Mag z mikroelementami, oferowane przez tarnobrzeski Siarkopol. Nawozy te w swoim składzie oprócz wapnia posiadają także magnez, a wariant z mikroelementami również bor, miedź, molibden oraz cynk.

Nawozy rolnicze polecane do wapnowania

pl_PLPolish