Duża część rolników doskonale zdaje sobie sprawę z potrzeby stosowania nawozów azotowych, fosforowych, czy potasowych. Niestety wielu z nich nie pamięta przy tym o siarce i magnezie, a bez tego można zapomnieć o wysokim plonie.

Niedobór ogranicza plon

W przypadku rozwoju roślin zastosowanie znajduje Prawo Liebiga. Możemy je przenieść na grunt rolniczy, gdzie mówi ono o tym, że rozwój rośliny jest ograniczany czynnikiem, którego jest najmniej. W praktyce oznacza to, iż nawet zastosowanie wysokich dawek nawozów azotowych, lub fosforowo-potasowych nie przyniesie oczekiwanych rezultatów jeśli nie zostanie uzupełnione nawożeniem pozostałymi składnikami.

Cenne składniki

Magnez uważany jest za podstawowy składnik chlorofilu, a więc jest niezbędny do prawidłowego przebiegu fotosyntezy. Siarka z kolei wpływa na poprawę efektywności wykorzystania azotu, a także poprawia jakość zbieranego ziarna. Badania mówią, że brak 1 kilograma siarki uniemożliwia wykorzystanie nawet 10 kg azotu!

Rzepak uważany jest za roślinę siarkolubną, a jego zapotrzebowanie na ten składnik wynosi ponad 15 kg na 1 tonę nasion. Chcąc celować w wysoki plon trzeba to mieć na uwadze.

Jak stosować?

Zarówno siarka, jak i magnez oferowane są w wielu różnorodnych nawozach. Warto jednak szczególnie zwrócić uwagę na nawozy, które w swoim składzie już na starcie zawierają oba makroskładniki. Przykładem takiego nawozu jest z pewnością Siarczan Magnezu lub Siarczan Magnezu z mikroelementami, które produkowane są przez Zakłady Chemiczne Siarkopol w Tarnobrzegu.

Ze względu na to, iż w swoim składzie nie posiadają one azotu, a tym samym nie podlegają dyrektywie azotanowej, mogą być stosowane na długo przed początkiem marca. To ważne, bo zanim składniki te będą dostępne dla korzeni minie sporo czasu od aplikacji. Wczesne zastosowanie tego nawozu pozwoli na zapewnienie roślinom niezbędnych składników już na starcie sezonu wegetacyjnego.

Jakie dawki?

W przypadku rzepaku zaleca się stosowanie Siarczanu Magnezu w dawkach od 180 do 200 kg/ha, z kolei kukurydza powinna zadowolić się dawką o 10 kg mniejszą. Należy dodać, iż dla obu tych roślin warto rozważyć zakup Siarczanu Magnezu z mikroelementami, gdyż posiada on w swoim składzie dodatkowo Bor i Cynk, które są szczególnie ważne w tych uprawach. Nawóz ten znajdzie zastosowanie także w innych uprawach zarówno rolniczych, jak i warzywniczych.

 

Polecane nawozy

Wdrożył: Paweł Heczko © 2024. All rights reserved.

pl_PLPolish