Planując nawożenie rzepaku zazwyczaj doskonale pamiętamy o makroskładnikach. Jednak zastosowanie ich nawet w wysokich dawkach nie gwarantuje wysokiego plonu. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?

Podobnie jak w przypadku innych roślin, również w uprawie rzepaku ogromną rolę odgrywają mikroskładniki, pośród których zdecydowanie mocno wyróżnia się bor. Co należy o nim wiedzieć?

Rzepak lubi bor

Jednym z najważniejszych mikroelementów w uprawie rzepaku jest bor. To on odpowiada za właściwy rozwój korzeni włośnikowych, a także za prawidłowy przebieg procesu kwitnienia oraz zawiązywania łuszczyn. Z tego też względu rośliny powinny mieć stały dostęp do tego mikroskładnika przez cały sezon wegetacyjny.

Zdecydowana większość gleb w Polsce jest niestety uboga w bor, dlatego też nawożenie tym mikroskładnikiem jest konieczne, o ile celujemy w wysoki plon rzepaku.

Kiedy i jak podawać bor?

Ze względu na fakt, iż bor jest składnikiem mało mobilnym, zalecana jest jego kilkukrotna aplikacja na różnych etapach rozwoju roślin. W praktyce zdecydowanie najczęściej bor podajemy w oprysku przy okazji wykonywania innych zabiegów ochronnych. Wówczas pierwszy zabieg powinien mieć miejsce jeszcze jesienią, a kolejne 2-3 zabiegi wiosną w czasie intensywnego wzrostu roślin.

Warto również wziąć pod uwagę zastosowanie przedsiewnego nawozu makroskładnikowego, który w swoim składzie posiada bor. Dzięki temu już na starcie rośliny będą mogły z niego korzystać, a dodatkowo zwiększamy tym samym jego zasobność w glebie.

Przykładem takiego nawozu może być Tarnogran R z Borem, a więc produkt stworzony z myślą o kompleksowym zaspokojeniu potrzeb pokarmowych tej rośliny.

– W moim gospodarstwie od lat uprawiam rzepak i zauważam, że stosowanie nawozu Tarnogran R z Borem pozwala na obniżenie dawek boru stosowanego w nawozach dolistnych. Co więcej, trzy lata temu pamiętam sytuację, gdzie obfite wiosenne opady deszczu na długo uniemożliwiały wjazd ciągnikiem z opryskiwaczem. Na sąsiednich polach obserwowałem wówczas niedobory wielu składników, w tym boru. U mnie dzięki przedsiewnemu zastosowaniu Tarnogranu R z Borem takiej sytuacji nie było – tłumaczy plantator z woj. Podkarpackiego.

W składzie Tarnogranu R z Borem oprócz standardowych makroskładników takich jak azot, fosfor i potas, znajdziemy również wapń, magnez, siarkę oraz wspomniany wcześniej bor.

W zależności od zasobności gleby w składniki, producent zaleca stosowanie tego nawozu w dawce od 200 do 700 kg/ha.

 

Polecane nawozy

Wdrożył: Paweł Heczko © 2024. All rights reserved.

pl_PLPolish