Jak zaoszczędzić na nawozach bez utraty plonu?

Tegoroczne rekordowo wysokie ceny nawozów sztucznych powodują, że wielu rolników zastanawia się, czy możliwe jest obniżenie nakładów na zakup nawozów bez utraty plonu. Służymy zatem fachową poradą.

Zaniechanie nawożenia to słaby pomysł

Aby móc kontynuować produkcję roślinną w dobie wysokich cen nawozów sztucznych, część rolników postanowiła ograniczyć lub wręcz całkowicie zaprzestać stosowania nawozów.

Należy w tym miejscu wspomnieć, że wyeliminowanie nawożenia makroskładnikowego będzie bardzo złym rozwiązaniem, które doprowadzi zarówno do zmniejszenia potencjału plonotwórczego naszej plantacji, jak i do pogorszenia parametrów jakościowych zebranego materiału. W praktyce oznacza to, że wynik ekonomiczny takiego działania będzie zdecydowanie na minusie.

Dodatkowo, późniejsze doprowadzenie gleby do średnich, czy wysokich zasobności w składniki pokarmowe może potrwać latami.

Postaw na racjonalne nawożenie

Dobrą strategią wydaje się być za to bardziej rozsądne i świadome stosowanie nawozów sztucznych. Rolnicy doskonale znają swoje gleby, stąd wiedzą, jakim potencjałem plonotwórczym one dysponują. Dlatego punktem wyjścia przy planowaniu dawki nawozowej powinno być już na wstępie określenie zakładanego plonu.

Po drugie, niezwykle istotną kwestią jest wykonywanie badań gleby pod kątem zasobności w makroskładniki. Dzięki temu niewielkim kosztem na bieżąco znamy potrzeby gleby względem nawożenia, a samo nawożenie jest bardziej nakierowane na aktualne braki składników odżywczych.

Precyzyjne nawożenie

Kolejnym krokiem do wygenerowanie oszczędności w zużyciu nawozów sztucznych bez utraty uzyskiwanych plonów jest stosowanie systemów precyzyjnego nawożenia.

Podstawowym elementem takiego systemu jest rozsiewacz do nawozu oferujący zmienne dawkowanie nawozu w zależności od chociażby map plonu, czy zdjęć satelitarnych plantacji. Takie rozsiewacze są dodatkowo wyposażone w nawigację satelitarną, co gwarantuje równomierny wysiew nawozu na całej powierzchni pola – również na uwrociach, czy na nieforemnych działkach.

Naturalnie tego typu rozsiewacze są dość drogie, jednak przy większych areałach i przy aktualnie wysokich cenach nawozów, zwrot z takiej inwestycji może być zaskakująco szybki.

Ostatnim rozwiązaniem służącym obniżeniu stosowania nawozów sztucznych jest wykorzystanie siewników oferujących jednoczesny wysiew nawozu oraz nasion.

Takie rozwiązanie po pierwsze pozwala na zaaplikowanie nawozu bezpośrednio poniżej nasion, co wpływa na maksymalne wykorzystanie składników pokarmowych, a po drugie pozwala na wyeliminowanie dodatkowego przejazdu, w czasie którego zwyczajowo wysiewa się nawóz.

Postaw na sprawdzone nawozy

Szczególnie w dobie aktualnych cen nawozów sztucznych ważne jest, aby postawić na sprawdzone produkty, takie jakie nawozy Tarnogran, wytwarzane przez Zakłady Chemiczne „Siarkopol” w Tarnobrzegu. W ramach tej oferty znajdziemy aż 7 rodzajów nawozów Tarnogran dopasowanych do indywidualnych potrzeb różnych roślin uprawnych, m.in. rzepaku, kukurydzy, czy zbóż.

 

Polecane nawozy

Wdrożył: Paweł Heczko © 2024. All rights reserved.

pl_PLPolish