Prowadząc racjonalną produkcję roślinną nie sposób zapomnieć o cyklicznej analizie gleby, która pozwoli nam odpowiednio zaplanować nawożenie, a tym samym przełoży się na lepszy wynik ekonomiczny generowany przez gospodarstwo.

Dlaczego warto?
Bez informacji o tym, jak wygląda zasobność składników pokarmowych na naszych polach trudno jest prowadzić produkcję roślinną, nie mówiąc już o stosowaniu racjonalnych nakładów na środki produkcji.
W kontekście aktualnie wysokich cen nawozów sztucznych taka analiza może w ogromnym stopniu ograniczyć nasze koszty, gdyż zastosujemy tylko tyle nawozu, ile będzie wymagała uprawiana przez nas roślina.
Uważa się, że analizy glebowe powinno wykonywać się na tych samym polach co ok. 4 lata. W przypadku nowych pól zdecydowanie warto przeprowadzić je jak najszybciej, abyśmy mogli zaplanować płodozmian i nawożenie.

Kiedy pobrać próbki gleby?
Próbki glebowe dobrze jest pobrać jak najwcześniej, aby do momentu nawożenia pod rośliny następcze znać już jej wyniki, a tym samym aby móc dobrać właściwe nawożenie.
Warto mieć na uwadze fakt, iż sezon żniwny i pożniwny jest czasem, kiedy Okręgowe Stacje Chemiczno-Rolnicze mają pełne ręce roboty, a tym samym okres oczekiwania na wyniki może być dłuższy.
Odpowiednim momentem na zebranie próbek będzie zatem czas tuż po zbiorze roślin. Wówczas z łatwością pobierzemy próbki z całego pola, nie czyniąc tym samym szkód w uprawie.

Jak pobierać próbki?
Przy pobieraniu próbek glebowych powinniśmy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach. Po pierwsze jedna próbka powinna obejmować obszar maksymalnie 4 ha – jednak w przypadku większej zmienności glebowej zdecydowanie warto ten obszar zmniejszyć.
Jeśli na danych polach obserwujemy fragmenty charakteryzujące się dużą zmiennością osiąganych plonów, to z obszarów tych powinniśmy pobrać osobne próbki, aby dowiedzieć się, jaki może być powód takiego stanu rzeczy.
Samo pobieranie próbek przeprowadza się przy użyciu Laski Egnera, która ułatwia równomierne nabranie gleby z profilu glebowego. Do tego celu można też wykorzystać szpadel, będzie to wówczas jednak nieco bardziej pracochłonne.
Pamiętajmy także, że im więcej pojedynczych próbek pobierzemy do jednego badania, tym wyniki będą bardziej dokładne.
Sama próbka powinna być pobierana z głębokości do 20-30 cm gleby, a jej masa powinna wynosić ok. 0,5 kg. Warto jeszcze dodać, że próbki nie powinny być pobierane tuż po aplikacji nawozów zarówno sztucznych, jak i naturalnych, a także po wapnowaniu, bo wówczas wyniki będą zaburzone.

Ile kosztuje próba glebowa?
Wydawać by się mogło, że taka analiza będzie się wiązała z dużym wydatkiem. Nic jednak bardziej mylnego. Najbardziej podstawowa analiza obejmująca przebadanie próbki gleby pod kątem odczynu pH, a także zasobności w makroelementy takie jak P205, K20 oraz Mg z powodzeniem zamknie się w kwocie poniżej 15 zł.
Za analizy obejmujące zawartość mikroelementów przyjdzie nam zapłacić nieco więcej bo na ogół od 35 do 55 zł w zależności od wybranego rodzaju badania.
Znając już wyniki takich analiz możemy przystąpić do odpowiedniego zaplanowania nawożenia. W tym celu warto postawić na nawozy z serii Tarnogran, których producentem są Zakłady Chemiczne Siarkopol w Tarnobrzegu.
Oprócz odpowiednio zbilansowanych makroskładników, w ich składzie znajdziemy także m.in. wapń, magnez, czy siarkę. Szeroka oferta tych nawozów dostosowana jest do konkretnych roślin uprawnych, co zdecydowanie ułatwia dobór odpowiedniego dla nas produktu.

Polecane nawozy

Wdrożył: Paweł Heczko © 2024. All rights reserved.

pl_PLPolish