Zbiory kukurydzy ziarnowej albo już się zaczęły, albo lada moment wystartują. Pozostaje więc pytanie, jak właściwie podejść do zagospodarowania dużych ilości resztek pożniwnych, które po sobie zostawia ta roślina uprawna.

Multum resztek pożniwnych

Szacuje się, że kukurydza pozostawia po sobie nawet ponad dwukrotnie większą masę resztek pożniwnych, aniżeli ziarna. Prosty rachunek wskazuje więc, że na plantacji plonującej na poziomie 10 t/ha na polu pozostanie nawet ponad 20 t resztek pożniwnych.
Jak się okazuje, odpowiednie podejście do zagospodarowania tak dużej ilości materii organicznej może przynieść nam spore oszczędności w stosowaniu nawozów sztucznych. Aby tak się stało, trzeba jednak pamiętać o kilku kwestiach.

Słoma kukurydziana bogata w składniki pokarmowe

Kukurydza uchodzi za roślinę o dużych wymaganiach względem składników pokarmowych, jednak spora ich część jest pozostawiona w słomie, dlatego prawidłowe jej zagospodarowanie umożliwi skorzystanie z tych składników roślinom następczym.
Nasze prace w tym obszarze powinniśmy zacząć od jak najlepszego rozdrobnienia resztek. W tym miejscu już na etapie zbioru należy skorzystać z kombajnu wyposażonego w przystawkę z rozdrabniaczem łodyg.
Po zbiorze kukurydzy powinniśmy zadbać o rozdrobnienie łodyg pozostałych na polu za pomocą kosiarki bijakowej lub mulczera. Taka praktyka wpłynie nie tylko na przyspieszenie rozkładu resztek, ale także pozwoli w dużym stopniu na ograniczenie omacnicy prosowianki, której larwy zimują w pozostawionych łodygach roślin.

Wapnem na ściernisko

Kolejną praktyką każdego świadomego rolnika będzie zastosowanie wapna na ściernisko kukurydziane. Takie działanie pozwoli nam na przyspieszenie rozkładu resztek pożniwnych, co z kolei umożliwi roślinom następczym na wcześniejsze skorzystanie ze składników zgromadzonych w łodygach, liściach, czy korzeniach kukurydzy.
W tym celu możemy skorzystać zarówno z wapna sypkiego, jak i wapna granulowanego. Ciekawą propozycją może być zatem produkt Wap Mag lub Wap Mag z mikroelementami, oferowany przez Zakłady Chemiczne Siarkopol w Tarnobrzegu.

Odpowiednia uprawa

W dalszej kolejności powinniśmy zadbać o właściwe wymieszanie resztek pożniwnych z glebą – w tym celu sprawdzi się uprawa np. broną talerzową na głębokość 10-12 cm.
Dopiero później powinniśmy przystąpić do uprawy głębokiej np. za pomocą kultywatora, lub pługa. Zaniechanie tej płytszej uprawy może doprowadzić do dużego nagromadzenia resztek na jednej głębokości – szczególnie w przypadku uprawy płużnej, co z kolei utrudni późniejszy rozkład resztek, jak również rozwój systemu korzeniowego rośliny następczej.

Polecane nawozy

Wdrożył: Paweł Heczko © 2024. All rights reserved.

pl_PLPolish