Póki co za oknem wciąż panuje zimowa i wilgotna aura, jednak powinniśmy już powoli planować zasiewy zbóż jarych, bowiem te powinny być wysiewane jak najwcześniej. Dlaczego to takie ważne?
Ze względu na swoją zdecydowanie krótszy okres wegetacji w porównaniu z gatunkami ozimymi, rośliny jare budują tym samym mniej rozwinięty system korzeniowy, co może okazać się problematyczne w sytuacji wystąpienia deficytu opadów.

Wczesny siew zbóż jarych

Aby nieco wydłużyć okres wegetacji zbóż jarych, jak również maksymalnie wykorzystać zgromadzone przez zimę zasoby wody w glebie, powinniśmy starać się wysiewać te gatunki jak najwcześniej będzie to możliwe. Na ogół głównym ograniczeniem w tym wypadku będzie zbytnie uwilgotnienie gleby, na które już w tym momencie nie mamy niestety wpływu.
Warto wziąć pod uwagę fakt, iż później wysiane odmiany jare ze względu na niewystarczający czas do optymalnego rozwoju często dojrzewają przedwcześnie, by tylko móc wykształcić ziarno, a to nierozerwalnie wiąże się z uzyskaniem mniejszego plonu.

Zanim nadejdą siewy…

Jeszcze zanim wyjedziemy w pole z siewnikiem, powinniśmy wysiać nawozy wieloskładnikowe, które ze względu na utrzymującą się wilgoć w glebie powinny ulec szybkiemu rozpuszczeniu się. W dalszej kolejności warto przeprowadzić płytką uprawę przedsiewną za pomocą chociażby agregatu uprawowego, brony zębowej, czy też talerzowej. Taka praktyka pozwoli z jednej strony wyrównać stanowisko po głębokiej uprawie jesiennej, wymieszać nawóz z glebą, a także wstępnie doprawić wierzchnią warstwę gleby i nieco ją przesuszyć, co wpłynie na stworzenie lepszych warunków do nadchodzącego siewu.
Nawozem, który warto zastosować w takich warunkach jest Tarnogran Pod Zboża, a więc produkt stworzony z myślą o stosowaniu go przedsiewnie w przypadku zbóż. W jego składzie znajdziemy 4% azotu, 15% fosforu, 20% potasu oraz 5% wapnia, 2% magnezu i 13% siarki. Dodatkowo wysiewając ten nawóz dostarczymy także roślin mikroskładniki takie jak chociażby miedź, mangan i cynk.

Kiedy rozpocząć siewy?

Co do zasady zboża jare takie jak pszenica, owiec i jęczmień powinniśmy siać w terminie od ok. 15 marca do 10 kwietnia. Pamiętajmy jednak iż są to jedynie terminy orientacyjne, a przy planowaniu siewu weźmy pod uwagę położenie geograficzne naszego regionu na mapie kraju.
Zasada tu jest taka, iż im bardziej na zachód, tym siewy możemy przyspieszać oraz analogicznie, na wschodzie kraju, gdzie na ogół jest zimniej, często stawiać będziemy na te nieco późniejsze terminy.
Miejmy również na uwadze fakt, iż powyższe terminy mają jedynie charaktery orientacyjny, a każdorazowa decyzja powinna w tym zakresie obejmować weryfikację prognoz pogody, stanu uwilgotnienia gleby oraz jej temperatury.

 

Polecane nawozy

Wdrożył: Paweł Heczko © 2024. All rights reserved.

pl_PLPolish