Planując nawożenie rzepaku zazwyczaj doskonale pamiętamy o makroskładnikach. Jednak zastosowanie ich, nawet w wysokich dawkach, nie gwarantuje wysokiego plonu. O czym jeszcze powinniśmy pamiętać?
Podobnie jak w przypadku innych roślin, również w uprawie rzepaku ogromną rolę odgrywają mikroskładniki, pośród których zdecydowanie mocno wyróżnia się bor. Co należy o nim wiedzieć?
Rzepak lubi bor
Jednym z najważniejszych mikroelementów w uprawie rzepaku jest bor. To on odpowiada za właściwy rozwój korzeni włośnikowych, a także za prawidłowy przebieg procesu kwitnienia oraz zawiązywania łuszczyn. Z tego też względu rośliny powinny mieć stały dostęp do tego mikroskładnika przez cały sezon wegetacyjny.
NIE PRZEGAP: Siarka i magnez – zgrany duet w walce o wysoki plon
Zdecydowana większość gleb w Polsce jest niestety uboga w bor, dlatego też nawożenie tym mikroskładnikiem jest konieczne, o ile celujemy w wysoki plon rzepaku.
Nawozy rolnicze. Kiedy i jak podawać bor?
Ze względu na fakt, iż bor jest składnikiem mało mobilnym, zalecana jest jego kilkukrotna aplikacja na różnych etapach rozwoju roślin. W praktyce zdecydowanie najczęściej bor podajemy w oprysku przy okazji wykonywania innych zabiegów ochronnych. Wówczas pierwszy zabieg powinien mieć miejsce jeszcze jesienią, a kolejne dwa, trzy zabiegi wiosną w czasie intensywnego wzrostu roślin.
Warto również wziąć pod uwagę zastosowanie przedsiewnego nawozu makroskładnikowego, który w swoim składzie posiada bor. Dzięki temu już na starcie rośliny będą mogły z niego korzystać, a dodatkowo zwiększamy tym samym jego zasobność w glebie.
Przykładem takiego nawozu może być Tarnogran R z Borem, a więc produkt stworzony z myślą o kompleksowym zaspokojeniu potrzeb pokarmowych tej rośliny.
– W moim gospodarstwie od lat uprawiam rzepak i zauważam, że stosowanie nawozu Tarnogran R z Borem pozwala na obniżenie dawek boru stosowanego w nawozach dolistnych. Co więcej, trzy lata temu pamiętam sytuację, gdzie obfite wiosenne opady deszczu na długo uniemożliwiały wjazd ciągnikiem z opryskiwaczem. Na sąsiednich polach obserwowałem wówczas niedobory wielu składników, w tym boru. U mnie dzięki przedsiewnemu zastosowaniu Tarnogranu R z Borem takiej sytuacji nie było – tłumaczy plantator z powiatu rzeszowskiego.
To wieloskładnikowy nawóz mineralny. Nie tylko bor
Tarnogran R z Borem to specjalistyczny wieloskładnikowy nawóz mineralny, opracowany z myślą o zaspokojeniu specyficznych potrzeb roślin wymagających dodatkowego nawożenia borem. Idealnie sprawdza się nie tylko w uprawach rzepaku, ale również buraka cukrowego, kapusty oraz innych roślin, które wykazują zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek. W składzie tego rolniczego nawozu oprócz standardowych makroskładników takich jak azot, fosfor i potas, znajdziemy również wapń, magnez, siarkę oraz wspomniany już wielokrotnie bor.
W zależności od zasobności gleby w składniki, producent zaleca stosowanie tego nawozu w dawce od 200 do 700 kg/ha.