Duża część rolników doskonale zdaje sobie sprawę z potrzeby stosowania nawozów azotowych, fosforowych, czy potasowych. Niestety wielu z nich nie pamięta przy tym o siarce i magnezie, a bez tego można zapomnieć o wysokim plonie.
Niedobór siarki i magnezu ogranicza plon
W przypadku rozwoju roślin zastosowanie znajduje Prawo Liebiga. Możemy je przenieść na grunt rolniczy, gdzie mówi ono o tym, że rozwój rośliny jest ograniczany czynnikiem, którego jest najmniej.
W praktyce oznacza to, iż nawet zastosowanie wysokich dawek nawozów azotowych, lub fosforowo-potasowych nie przyniesie oczekiwanych rezultatów jeśli nie zostanie uzupełnione nawożeniem pozostałymi składnikami. Mowa tu o wspomnianych już nawozach siarkowych i azotowych.
Magnez i siarka – cenne składniki
Magnez uważany jest za podstawowy składnik chlorofilu, a więc jest niezbędny do prawidłowego przebiegu fotosyntezy. Siarka z kolei wpływa na poprawę efektywności wykorzystania azotu, a także poprawia jakość zbieranego ziarna. Badania mówią, że brak jednego kilograma siarki uniemożliwia wykorzystanie nawet dziesięciu kilogramów azotu!
Rzepak uważany jest za roślinę siarkolubną, a jego zapotrzebowanie na ten składnik wynosi ponad 15 kg na 1 tonę nasion. Chcąc celować w wysoki plon, trzeba to mieć na uwadze.
Jak stosować siarczan magnezu?
Zarówno siarka, jak i magnez, oferowane są w wielu różnorodnych nawozach rolniczych. Warto jednak szczególnie zwrócić uwagę na nawozy, które w swoim składzie już na starcie zawierają oba makroskładniki.
Przykładem takiego nawozu jest z pewnością Siarczan Magnezu lub Siarczan Magnezu z mikroelementami, które produkowane są przez Zakłady Chemiczne Siarkopol w Tarnobrzegu.
Ze względu na to, iż w swoim składzie nie posiadają one azotu, a tym samym nie podlegają dyrektywie azotanowej, mogą być stosowane na długo przed początkiem marca. To ważne, bo zanim składniki te będą dostępne dla korzeni minie sporo czasu od aplikacji. Wczesne zastosowanie tego nawozu pozwoli na zapewnienie roślinom niezbędnych składników już na starcie sezonu wegetacyjnego.
Jakie dawki nawozu?
W przypadku rzepaku zaleca się stosowanie Siarczanu Magnezu w dawkach od 180 do 200 kg/ha, z kolei kukurydza powinna zadowolić się dawką o 10 kg mniejszą. Należy dodać, iż dla obu tych roślin warto rozważyć zakup Siarczanu Magnezu z mikroelementami, gdyż posiada on w swoim składzie dodatkowo Bor i Cynk, które są szczególnie ważne w tych uprawach. Nawóz ten znajdzie zastosowanie także w innych uprawach zarówno rolniczych, jak i warzywniczych.