Wapnowanie to jeden z podstawowych zabiegów wpływających na kondycję gleby, a tym samym na wysokość osiąganych plonów. O czym warto pamiętać przed zastosowaniem wapna?

Zacznijmy od tego, iż zmiana pH gleby jest procesem rozłożonym w czasie, dlatego też parametr ten powinien być stale kontrolowany przez rolników po to, aby móc utrzymać optymalne jego wskazania.

Zacznij od zbadania pH gleby

Okres tuż po zbiorach roślin jest najlepszym momentem na zebranie prób glebowych oraz na przeprowadzenie wapnowania. W tym celu warto pamiętać, iż pojedyncze próby glebowe powinny reprezentować obszar maksymalnie 4 ha.

Im bardziej skrupulatnie przeprowadzimy badanie gleby, tym późniejsze wyniki będą bardziej reprezentatywne. Dlatego też pamiętajmy, aby pojedyncze próbki pobierać z jak największej ilości fragmentów pola. Dodatkowo zadbajmy, by próbka pobierana do badań pochodziła z całego profilu glebowego – przydatnym narzędziem w tym zakresie okaże się laska glebowa.

Próbkę w dalszej kolejności należy opisać oraz dostarczyć do najbliższej stacji chemiczno-rolniczej. Koszt takiego badania na zawartość pH zazwyczaj zamyka się w kwocie kilkunastu złotych.

Innym i dużo szybszym rozwiązaniem jest kupno profesjonalnego pH-metru i przeprowadzenie badania bezpośrednio na polu. Ceny takich urządzeń rozpoczynają się od ok. 800 zł.

Pora na wapnowanie

Jeśli już znamy poziom zakwaszenia naszych gleb, wówczas powinniśmy przystąpić do zaplanowania dawki wapna, która okaże się najbardziej odpowiednia do naszych potrzeb, jak również do wyboru rodzaju samego wapna.

W tym kontekście doskonale sprawdzą się produkty z tarnobrzeskiego Siarkopolu takie jak WAP MAG, WAP MAG z mikroelementami, czy Dolomit.

Dwa pierwsze z nich to nawozy wapniowo-magnezowe, a więc przy ich zastosowaniu dostarczamy nie tylko wapń ale i magnez, który odgrywa ogromną rolę w prawidłowym rozwoju roślin. W swoim składzie nawóz ten posiada 28 proc. wapnia oraz 16 proc. magnezu.

WAP MAG z mikroelementami posiada taki sam skład pod względem wapnia i magnezu, ale dodatkowo wzbogacony on jest o mikroskładniki takie jak bor, miedź, molibden oraz cynk.

Po zastosowaniu obu z tych nawozów producent zaleca przeprowadzenie uprawy mechanicznej na głębokość ok. 15 cm, po to, aby gleba mogła się zmieszać z nawozem, a tym samym aby zaczął on szybciej działać. Dlatego też optymalnym terminem do zastosowania nawozu jest okres tuż po żniwach – gdyż i tak w toku uprawek gleba będzie mieszana zarówno na płytko – przy uprawie pożniwnej, jak również głęboko – przy uprawie przedsiewnej.

 

Polecane nawozy

Wdrożył: Paweł Heczko © 2024. All rights reserved.

pl_PLPolish