
Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Boguchwale był organizatorem V Krajowych Dni Pola. W ramach imprezy odbyła się m.in. XXV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych, prezentowano też pola doświadczalne.
V Krajowe Dni Pola w Boguchwale odbywały się w dniach 14-16 czerwca 2024 r, a towarzyszyło im hasło przewodnie: „Nowoczesne rolnictwo”.
Program wystawy obejmował:
- Strefę Innowacji, gdzie została stworzona możliwość do zapoznania się nowymi technologiami oraz praktykami w nowoczesnym rolnictwie,
- XXV Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych,
- Dzień Młodego Rolnika, gdzie uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach z obszaru nowoczesnych technologii i technik stosowanych w rolnictwie i ogrodnictwie,
- pokazy i prezentacje maszyn i urządzeń do produkcji rolnej,
- prelekcje, wykłady i prezentacje głoszone przez specjalistów z dziedziny rolnej, np. prezentacja „Platformy Sygnalizacji Agrofagów”,
- prelekcje, wykłady i prezentacje głoszone przez specjalistów z dziedziny ogrodniczej i sadownicznej, np. „Prezentacja z praktycznego wykorzystania ziół w kompozycjach florystycznych”,
- prezentację pól doświadczalno-demonstracyjnych w ramach PDO zbóż, odmian z Listy Odmian Zalecanych COBORU dla woj. podkarpackiego.
Do przeprowadzenia doświadczeń łączono odmianowo-nawozowych Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego wykorzystał między innymi nawozy produkowane przez ZAKŁADY CHEMICZNE „Siarkopol” TARNOBRZEG Sp. z o.o. Pod nawożenie: rzepaku ozimego, pszenicy ozimej, pszenicy jarej wykorzystano nawozy: Tarnogran 21, Siarczan Magnezu oraz Wigor S.


Tarnogran 21 jest nawozem uniwersalnym, przeznaczony przede wszystkim do nawożenia kukurydzy oraz zbóż ozimych, buraków, roślin strączkowych i drzew owocowych.
Siarczan Magnezu przeznaczony jest do regularnego nawożenia wszystkich roślin uprawnych. Ze względu na zawartość dobrze przyswajalnych form magnezu i siarki może być stosowany również do pogłównego nawożenia w przypadku stwierdzonych niedoborów magnezu i siarki.
Nawóz Wigor S przeznaczony jest do nawożenia roślin siarkolubnych, takich jak: rzepak, groch, rośliny motylkowate, kapustne, burak ćwikłowy, burak cukrowy, a także zbóż: pszenicy, jęczmienia, kukurydzy na glebach wykazujących niedobór siarki.
