Krajowi rolnicy stojąc przed zakupem nawozów wieloskładnikowych mogą mieć nie lada ból głowy z wyborem odpowiedniego nawozu. Czym się zatem kierować przy zakupie?

Z punktu widzenia rolnika, dobry nawóz wieloskładnikowy powinien spełniać wiele różnorodnych wymagań. Co powinniśmy brać pod uwagę w pierwszej kolejności?

Wybieram produkt polski

Zerwane łańcuchy dostaw na wskutek pandemii koronawirusa, czy wojny w Ukrainie pokazują jednoznacznie, że zdecydowanie warto stawiać na krajowe produkty, bo w trudnych sytuacjach rynkowych import z zagranicy może być utrudniony.

Po drugie kwestia wyboru polskich produktów to niejako przejaw naszego patriotyzmu gospodarczego, dzięki któremu wydane przez nas pieniądze zostają na terenie kraju i przyczyniają się do jego dalszego rozwoju.

Łatwe magazynowanie

Zawirowania cenowe na rynkach nawozów spowodowały, że coraz więcej rolników dokonuje hurtowych zakupów nawozów. Taka praktyka pozwala nie tylko na wynegocjowanie korzystniejszych cen, ale także zabezpiecza farmerów w jeden z podstawowych środków produkcji w rolnictwie.

W tym miejscu niekiedy pojawia się jednak problem, gdyż nie każdy z rolników dysponuje odpowiednio dużym magazynem, mogącym pomieścić większe ilości nawozów.

Dlatego tak ważne jest, aby kupowany przez nas nawóz był odpowiednio zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi – głównie opadami.

– Mam za sobą doświadczenia z wieloma nawozami wieloskładnikowymi i choć standardem w przypadku big bagów jest zabezpieczenie nawozów za pomocą podwójnego worka foliowego, to już skuteczność tego rozwiązania w różnych produktach jest całkowicie odmienna. Pod tym względem słowa pochwały należą się nawozom z Siarkopolu, które w moich warunkach mogą leżeć pod chmurką przez wiele miesięcy, a w momencie ich aplikacji nawóz jest całkowicie suchy – zaznacza pan Tomasz, rolnik z okolic Tarnobrzega.

Odpowiedni skład

Kluczową kwestią dla uzyskiwanych plonów z produkcji roślinnej jest stosowanie nawozów charakteryzujących się odpowiednio dobranym składem dla konkretnej rośliny. Choć w branży często proponuje się rozwiązania uniwersalne, to jednak zdecydowanie warto postawić na nawozy stworzone z myślą o wymaganiach pokarmowych danej rośliny.

Dla przykładu nawozy z linii Tarnogran występują w aż siedmiu różnych wariantach. Dość wspomnieć, że w ofercie Siarkopolu znajdują się chociażby takie produkty jak: Tarnogran pod zboża, Tarnogran R z Borem – zalecany przy uprawie rzepaku lub Tarnogran K, stworzony z myślą o nawożeniu kukurydzy.

Wszystkie te nawozy oprócz standardowych składników: NPK, zawierają w swoim składzie także wapń, magnez i siarkę, a także różne mikroelementy, dopasowane do potrzeb danej rośliny.

 

Polecane nawozy

Wdrożył: Paweł Heczko © 2024. All rights reserved.

pl_PLPolish