Spora część zimy już za nami, dlatego powinniśmy zastanowić się nad tym, kiedy wyjechać na pola z pierwszymi uprawkami. O czym wówczas powinniśmy pamiętać, aby już na samym starcie nie zaszkodzić roślinom jarym, które zostaną niebawem wysiane?

Wiosenna uprawa gleby jest niezwykle ważna z punktu widzenia roślin jarych, których okres wegetacji jest znacznie krótszy, aniżeli w przypadku roślin ozimych. Jak zatem odpowiednio przygotować glebę oraz kiedy zaaplikować nawozy sztuczne, aby rośliny jare miały możliwość zaplonowania na satysfakcjonującym nas poziomie?

Wiosenna uprawa gleby – główne cele

Wiosenne doprawienie gleby pozwala na wyrównanie stanowiska po głębokiej uprawie zimowej, przyspiesza ogrzewanie wierzchniej warstwy gleby oraz przygotowuje optymalne warunki dla nadchodzącego siewu roślin jarych.

Jednak w ostatnich latach, kiedy to często zmagamy się z niedoborami wody, okazuje się że kluczową korzyścią wynikającą z  wiosennej uprawy gleby jest przerwanie parowania, a tym samym zatrzymanie większej ilości wody w glebie.

Podstawowe błędy w uprawie

Pomimo faktu, iż wiosenna uprawa jest zabiegiem łatwym do przeprowadzenia, to wielu rolnikom sprawia ona wiele trudności. Jakich błędów powinniśmy zatem unikać?

Po pierwsze powinniśmy wziąć pod uwagę warunki panujące na polu – zbyt wcześnie wykonany zabieg, kiedy gleba będzie za mokra, skutkować będzie niską jakością wykonanej uprawki, jak również niszczeniem struktury gleby.

Z kolei zbyt późno wykonany zabieg spowoduje, że z gleby utracimy znaczną część wilgoci, co w konsekwencji może być czynnikiem mocno ograniczającym plon.

Możemy zatem śmiało powiedzieć, że zabieg uprawowy powinien zostać przeprowadzony wówczas, gdy tylko możliwy będzie wjazd ciągnika w pole.

Kolejnym błędem popełnianym przez farmerów jest zbyt głęboka uprawa wiosenna, która niepotrzebnie przesusza głębsze warstwy gleby. Co do zasady uprawa powinna być wykonywana na tę samą głębokość, na którą później w czasie siewu wysiewane będą nasiona.

W zależności od warunków glebowych uprawa wiosenna może być wykonana za pomocą włóki, brony ciężkiej, agregatu bazującego na kultywatorze, lub brony talerzowej.

Jeśli jesienią z jakichś powodów nie wykonaliśmy orki zimowej, to należy przeprowadzić ją w możliwie wczesnym terminie wiosennym, po czym zaleca się bronowanie, tudzież doprawienie pola agregatem, w celu ograniczenia parowania i wyrównania stanowiska.

Uprawa, a wysiew nawozów

Dobrym rozwiązaniem w kontekście wysiewu nawozów pod uprawy jare będzie ich aplikacja jeszcze przed uprawą, przez co w wyniku późniejszej uprawy zostaną one wstępnie wymieszane z glebą, dzięki czemu w momencie siewu będą już dostępne dla roślin.

Należy jednak przy tym pamiętać, że zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa, nawozy zawierające w swoim składzie azot mogą być wysiewane dopiero od 1 marca.

Świetną propozycją przy wiosennym nawożeniu będą nawozy wytwarzane przez Zakłady Chemiczne Siarkopol w Tarnobrzegu. Wśród szczególnie polecanych produktów znajdziemy m.in. nawozy Tarnogran, Tarnogran K, Tarnogran R z Borem, Tarnogran 21, Tarnogran 25 oraz Tarnogran pod zboża. Oferują one odpowiednio zbilansowany skład makroskładników, jak również zawierają takie mikroelementy jak chociażby wapń, magnez, czy siarkę.

Polecane nawozy

Wdrożył: Paweł Heczko © 2024. All rights reserved.

pl_PLPolish