Choć kalendarz i sytuacja pogodowa za oknem mówią jasno: zima nadeszła i prędko się nie skończy, to my jako rolnicy w dalszym ciągu mamy możliwość stosowania nawozów w tym okresie. Które nawozy możemy zatem rozsiewać zimą i o jakich zasadach powinniśmy wówczas pamiętać?

Nawozy zimą? To możliwe, ale…
Aktualnie obowiązujące przepisy prawa mówią jasno, iż przed 1 marca nie wolno stosować nawozów zawierających azot. Jak jednak powszechnie wiadomo, nie wszystkie nawozy sztuczne posiadają w swoim składzie ten pierwiastek.
W okresie zimowym dobrym rozwiązaniem będzie chociażby stosowanie wapna, które będzie miało całkiem sporo czasu, aby przynajmniej częściowo odkwasić glebę, gdy wystartuje już wiosenna wegetacja.
Podobnie sytuacja wygląda z nawozami potasowymi oraz fosforowymi. W tym wypadku mowa zarówno o zasilaniu roślin ozimych, jak i wysiewaniu nawozów pod dopiero nadchodzące siewy jare.
Jeśli planujemy podawanie siarczanu magnezu zimą, to również mamy taką możliwość, jednak w tym wypadku należy pamiętać, że w celu jak najbardziej efektywnego jego wykorzystania, nawóz ten zaleca się stosować maksymalnie 3 tygodnie przed wysiewem nawozów azotowych.

Nawozy zimą – czego nie wolno?
Pomimo faktu, iż zimą mamy możliwość stosowania niektórych nawozów sztucznych, to w tym wypadku należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze, nie wykonujmy tego przejazdu na siłę w sytuacji wysokiego uwilgotnienia gleby, bowiem ciężki sprzęt może mieć problem z wjazdem na pole, a dodatkowo zniszczymy wówczas strukturę gleby.
Przepisy określają także sytuacje, w których nawozów nie możemy stosować. Mowa tu chociażby o polach pokrytych śniegiem, zalanych wodą, czy zamarzniętych do głębokości 30 cm.
Jeśli którykolwiek ze wspomnianych wyżej warunków wystąpi, wówczas nie tylko ze względów środowiskowych, ale także efektywnościowych, zabieg nawożenia powinniśmy przesunąć w czasie, aż do momentu, gdy warunki te ulegną poprawie.
Jeśli więc chodzi o nawozy sztuczne, które mogą być stosowane zimą, wśród nich wskażemy chociażby takie produkty jak Tarnogran, Siarczan Magnezu, Wap Mag, Potafoska Magnezowana, czy Superfosfat Prosty Granulowany. Są to nawozy produkowane przez Zakłady Chemiczne Siarkopol Tarnobrzeg i w swoim składzie nie posiadają azotu.

Polecane nawozy

Wdrożył: Paweł Heczko © 2024. All rights reserved.

pl_PLPolish