poletko doświadczalne, nawozy rolnicze
W uprawie słonecznika na terenie gospodarstwa rolnego Tomasza Kuchty zastosowany został nawóz Tarnogran 21.

W sezonie wegetacyjnym 2022/2023 prowadzone były doświadczenia polowe na terenie gospodarstwa rolnego Tomasza Kuchty na tarnobrzeskim osiedlu Sobów.

W celu ich realizacji wykorzystano:

Wyznacznikiem wysiania nawozu, zabiegów agrotechnicznych oraz zbioru plonów okazały się czynniki atmosferyczne.

Nawozy w uprawie rzepaku ozimego

Oto jak wyglądała uprawa rzepaku ozimego na tarnobrzeskim poletku doświadczalnym. Przebieg pogody do końca jesiennego sezonu wegetacyjnego był korzystny – nie brakowało ani opadów deszczu, ani ciepła, dlatego też rzepak wszedł w okres spoczynku zimowego w fazie 8-12 zdrowych liści, niewykazujących objawów niedoboru któregokolwiek ze składników.

Dalszy przebieg pogody był bardzo korzystny dla plantacji rzepaku – występowały zaledwie chwilowe niedobory opadów, co w przypadku głęboko korzeniących się roślin rzepaku nie miało większego znaczenia dla późniejszego plonu. Już pod koniec wegetacji plantację nawiedził niewielki grad, jednak straty nim spowodowane były niewielkie.

Ostatecznie po zbiorze okazało się, iż średni plon z plantacji nawożonej nawozem rolniczym Tarnogran R z borem oraz Siarczanem Magnezu wyniósł prawie 4,5 t/ha, co należy uznać za bardzo wysoki plon.

ZOBACZ TEŻ: Nawozy ogrodnicze Ogród 2001

Zaobserwowano korzystny wpływ zastosowanych nawozów rolniczych na poszczególne uprawy, na ich odżywczość, wzrost i plonowanie. Uznano także, że bardzo dobrym rozwiązaniem w nawożeniu roślin uprawnych jest wykorzystanie produktów, w których składzie oprócz standardowych składników jak: azot, fosfor i potas są inne takie jak przykładowo: bor, cynk, wapń, magnez i siarka.

pl_PLPolish